Povijest

Početak rada seže u 1948. godinu. 17. rujna te godine osnovana je TT mehaničarska škola u Zagrebu. Do 1953. godine su se u njoj školovali samo TT mehaničari a u jesen te godine upisana je prva generacija TT montera. Škola je dobila novi naziv Industrijska TT škola. Lokacija se često mijenjala sve do 1959. godine kada je za svrhu obrazovanja i smještaja kadrova na školovanju za PTT poduzeće, posebno izgrađena zgrada na današnjem Kennedyjevom trgu. Škola je preimenovana u Školu s praktičnom obukom za telekomunikacije. Potrebe PTT poduzeća za novijim, više obrazovanim kadrovima uzrokovale su osnivanje PTT školskog centra 1966. godine. Započinje se i s obrazovanjem tehničara, tehničara za TT uređaje i tehničara za vodove i mreže. U sastavu PTT školskog centra je u razdoblju 1967. do 1973. i Viša PTT škola, koja se nakon izdvajanja i kraćeg samostalnog djelovanja uklopila u današnji Fakultet prometnih znanosti. Usprkos tomu, obrazovna vertikala je sačuvana do današnjih dana. 1973. godina je značajna za jedno proširenje djelatnosti. Te godine počinju se obrazovati tehničari PTT eksploatacije. Reforma školstva 1978. godine dodjeljuje Školi dotadašnju III. gimnaziju kao partnera za izvođenje nastave u pripremnom stupnju usmjerenog obrazovanja i za izvođenje opće obrazovnih predmeta u novo osnovanom PTT obrazovnom centru. Reforma je donijela i mnoštvo novih obrazovnih profila pa se u tom razdoblju pojavljuju:

Stupanj Obrazovni profil
2. pomoćni monter, specijalizirani stručni radnik
3. specijalizirani stručni radnik za TK uređaje
  specijalizirani stručni radnik za TK mreže
  specijalizirani stručni radnik za TK instalacije
  PTT manipulant
4. stručni radnik za pretplatničke TK uređaje
  stručni radnik za komutacijske TK uređaje
  stručni radnik za prijenosne sisteme
  stručni radnik za TK vodove i mreže
  stručni radnik PTT eksploatacije
5. specijalist za TK uređaja ( s usmjerenjima kao i u 4. stupnju)
  specijalist PTT eksploatacije

Osamostaljenjem Republike Hrvatske nestaje dotadašnjeg sustava srednjeg usmjerenog obrazovanja. Odlukom gradskih vlasti 31.8. 1991. godine ponovo se gimnazija vraća u svoju prvobitnu funkciju a osniva se Poštanska i telekomunikacijska škola u Zagrebu i taj naziv je i danas. Obrazovni profili dobili su nužne, za to vrijeme, osuvremenjene sadržaje.

Više od pola stoljeća rada, tisuće stručnih ljudi koji rade u svim dijelovima svijeta. Iza nas su generacije koje su obilježile jedno vrijeme. Novi društveni odnosi i informatička revolucija su stigli. Počinje novo vrijeme koje traži i drugačije obrazovanje. Ovdje prestaje povijest Škole, ovdje počinje budućnost Škole.